ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK

Genelde anne babalar olarak en büyük yakınmalarımızdan birisidir öksürük. Hep hastalık olarak kabul ettiğimiz  bu yakınma aslında  tek başına bir rahatsızlık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu yüzden öksürük tedavisinde ilk amaç öksürüğün geçirilmesi değil, nedenini bulmaktır.

 

Öksürüğe neden olan rahatsızlık tedavi edildiğinde, öksürük de zaten kendiliğinde  geçecektir. Öksürüğün nedeni öksürük türüne göre anlaşılabilir. Öksürükle birlikte seyreden diğer bulgular hastalığın tanısını koymaya yardımcı olur.

 

Öksürük Nedenleri

Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar 10-15 gün süre boyunca öksürebilir. Öksürüğün hemen 1-2 günde düzelmesini bekleriz, ancak bu hem mümkün değil, hemde normal değildir. Yine son derece sağlıklı çocuklar özellikle kış aylarında senede  7-8 kez öksürüklü üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Eğer ateş, solunum sıkıntısı, halsizlik, bitkinlik gibi yakınmalar yoksa bu dönemde öksüren çocuğa sadece bol sıvı gıdalar verilmesi yeterlidir.

 

Çok fazla öksüren çocukların odasının kuru tutulmaması, nemlendirilmesi gerekir. Soğuk buhar makineleri ile öksüren çocuğun odası nemlendirilebilir. Ama bu arada aşırı makine çalıştırıp odayı iyice nemlendirmek de doğru değildir. Son dönemlerde artık odaya buhar veren makinelerin evlerde mantar üremelerine sebebiyet verdiği kanıtlandığı için artık hiç önerilmiyor. Kışın hava fazlaca kuru olduğundan çocuklar sık öksürürler ( kullandığımız ısıtıcılar klima vs gibi )

 

Öksürüğü olan çocuklara bal, zencefil, nane içeren sıcak veya ılık içecekler verilebilir.

 

Öksürük şurubu tedavi etmez, Genellikle çocuklarda öksürük olduğunda ilk tedavi hemen öksürük şurubuna sarılmaktır, unutulmamalıdır ki bu şuruplar sadece şikayete yönelik, ya öksürük kesici, ki hiç önerilmez, ya da balgam sökücülerdir, bunlarda öksürüğü bir miktar arttıracaklardır. Balgam sökücülerde balgamı parçalayarak etki gösterir, ancak bu durumda oluşacak  küçük balgam partikülleri de alt solunum yollarına daha kolay inerek tıkanma yapabilecektir. O yüzden en iyisi öksüren çocuğa bol sıvı  vererek balgamın sökülmesini sağlamak daha uygun olacaktır.
Öksürük şurupları tedavi için değil, öksürüğü gidermek için kullanılabilir. Bu ancak aşırı öksürükten dolayı hiç uyuyamayan aşırı derecede rahatsızlık duyanlar için geçerlidir.

 

Öksürük şuruplarının tedavi edici ya da tedaviye katkıda bulunucu özelliği yoktur. Bu nedenle 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük şurubu kullanılması zaten fazlaca önerilmez.

 

Piyasada satılan birçok öksürük şurubu reçetesiz olarak satılıyor. Ancak öksürük şurupları sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü öksürük şuruplarının yan etkileri, sağladığı faydalardan daha fazla orandadır.


Ancak çok sık ve aralıksız öksüren, beraberinde ateş ve nefes alma güçlüğü olan, ıslık gibi ses çıkaran çoçuklarda altta yatan enfeksiyon ( zatürre, bronşit vb. ), alerjik hastalıklar ( astım, bronşit vb.), ya da yabancı cisim aspirasyonu gibi bulgular olabileceğinden hemen doktora başvurulmalı ve gereğinde ileri tetkikler yapılarak tedavisi düzenlenmelidir.whatsapp