GÜNEŞ IŞINI & D VİTAMİNİ

Sevgili anne babalar yaklaşan yaz günlerinde muhakkak ki, siz de çocuğunuz da güneşle mutlaka temas edeceksiniz. Güneş gerçekten çok mu  zararlı? Güneşten korunmak gerekir mi? Çok katı bir şekilde yüksek faktörlü kremler kullanmak doğru mu? Yoksa gerçekten çocuklarımızın D vitamini alması için zaten güneşlenmeleri mi gerekir? Güneş vücudumuz tarafından üretilmeyen D vitamini oluşumunu sağladığı ve bu vitaminin kemik ve kas gelişimine çok faydalı olduğu bir gerçek. Ancak güneş ışınlarındaki kızıl ötesi ışınlar bizi ısıtırken, mor ötesi ya da diğer bir değişle UV dediğimiz ışınların vücudumuzda bazı sakıncaları doğabilmektedir, Bunların bilimsel olarak en kanıtlanmış olanı UV ile cilt kanseri ilişkisidir. Gerçekten UV’ye fazla maruz kalmak cilt kanserine yol açar, özellikle de güneşin çok dik geldiği bölge, mevsim ve saatlerde bu sorun çok daha ciddi olarak karşımıza  çıkar.

 

Güneş ışınlarının zararlı etkileri daha önceleri atmosferdeki ozon tabakası tarafından hafifletilir ve bize daha az zararlı olacak hale getirilirdi. Ancak günümüzde maalesef çevre kirliliği yaratan, aşırı miktarda salınan kloroflorokarbon gazları atmosferdeki bu koruyucu ozon tabakasını bozmuştur. Sonuç olarak aslında oldukça faydalı olan güneş ışınları her geçen gün biraz daha zararlı olmaya başlamıştır.

 

Neler yapmamız gerekir?

Öncelikle çocuğumuzu güneşe çıkaracağımız saatlere çok dikkat etmeliyiz. Vücudumuzun D vitamini oluşturması için ideal zamanlar güneş ışınlarının dünyaya dik geldiği saatler olan 11,00 ile 13,30 arasıdır. Ancak özellikle Antalya yöresi gibi aşırı sıcak bölgelerde takdir edersiniz ki yaz aylarında bu saatlerde dışarda olmak mümkün değildir. 3 yaşın altında ki çocuklar günün büyük bir kısmını gölgede geçirmelidir. Sabah 08:00-10:30 arası, akşam üstü de 16:30’dan sonra çocuğunuzu güneşe çıkarmanız daha uygundur.

 

Güneş gölgede iken de yakabileceği için gün boyunca çocuğunuza uygun 30 ve üzeri faktörlü bir güneş koruyucuyu kullanabilirsiniz. 30’un üzerindeki faktörü daha çok  tıbbi olarak güneşe kesinlikle çıkmaması gereken bazı hastalara ve çok ufak bebeklere öneriyoruz. Faktör yükseldikçe UV’den korunduğumuzu söyledik. Ancak  UV’nin maalesef  gözden kaçan çok önemli bir faydası da var. UV biraz önce bahsettiğimiz vücudumuzda D vitamini üretilmesine yardımcı olan çok önemli bir faktör, yani doğal D vitaminini üretebilmek için UV ışınlarına bağımlıyız. 

 

D vitamini aynı zamanda erişkinler de de vücudumuz için vaz geçemeyeceğimiz faydaları olan çok önemli bir vitamindir. Vücudumuzu, hücrelerimizi gençleştirdiğini söyleyebiliriz. Bunun sonucunda enfeksiyon sıklığında azalma, yaşlılıkta daha güçlü, kolay kırılmayan kemikler, kalp krizi riskinde azalma, daha iyi hafıza gibi saymakla bitmeyen faydaları vardır D vitamininin.

 

Öyleyse kendimizi ve çocuklarımızı güneşten korurken çok katı davranmamakta fayda var. Güneşe çıkmadan evde bol miktarda yüksek faktörlü bir ürün süreceğimize, önce düz bir nemlendirici sürüp 10-15 dakika cildimizdeki en az kızarıklığı sağlayacak güneş ışınını alıp ondan sonra faktörlü kremimizi sürebiliriz. Böylece hem tüm gün UV’nin zararlarından korunmuş oluruz hem de vücudumuza fayda edecek kadar UV alıp kanımızdaki D vitamini seviyemizi yükseltmiş oluruz, bu da sizin ve çocuklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.whatsapp