EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI

El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı genelde okul öncesi çocuklarda görülür. Fakat nadiren yetişkinlerde ve okul çağındaki çocuklarda da görülebilir.

 

Yaygın olarak coxsackie virusünün etkisiyle oluşur. Sonbahar ve yaz aylarında daha sık görülebilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalığın kuluçka süresi 3 - 6 gün kadardır. Hastalık ise 1 hafta ile 10 gün kadar sürebilir.

El, ayak ve ağız hastalığı olan çocuklarda genellikle hafif ateş görülür. Bazen 39,5-40 c kadar yükselen ateşlerle de karşılaşabiliriz. İştahı her zaman ki gibi olmaz ve iştah kaybı görülebilir. Çocukta boğaz ağrısı ve kendini kötü hissetme olabilir. Bebeklerde özellikle çok sık sebepsiz aşamalarda görülür.

 

Ateş başladıktan sonra 1 – 2 gün ağzında ( Dili, diş etleri, boğazı  veya yanağının içi ) ağrılı yaralar oluşur. Bu durum çocuğu sinirli yapabilir. Ateşle beraber sürekli ağlama ve huzursuzluk belirtileri bu boğazındaki ağrılı yaralardan kaynaklanır.

 

Çocuğun avuç içinde, ayak tabanında ve kalçasında isilik benzeri deriden kabarık kırmızı renkli döküntüler  gelişebilir. Bu sorun kol, bacak ve yüz kısmında da olabilir. Boğazda şişkinlik ve yutma zorluğu gibi sorunlar olabilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcı mıdır?

Evet, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığa yol açan virüs burun ve boğaz salgısından geçer. Ayrıca ciltte oluşan kabarcıklardaki sıvıdan veya katı dışkıdan da bulaşabilir.

 

El, ayak ve ağız hastalığında çocuğa günlük bakım gerekir. Ev dışında hasta olan tanıdık insanlar varsa çocuklara bulaşmaması için bir süre ev ziyaretine gelmemeleri uygun olur.

 

Her ne kadar   bu hastalık konusunda çok fazla tıbbi olarak yapılacak fazla bir şey yok ise de yine de doktorlar ile irtibat halinde bulunmak gerekir. Çünkü doktor çocuktaki ateş ve ağrı gibi semptomları hafifletmek için tavsiyelerde bulunacaktır.

 

Ayrıca ebeveynler çocukta el, ayak ve ağız hastalığı olup olmadığını tam olarak bilemeyebilirler. Bunu da netleştirmek için doktor kontrolü iyi olur.

 

Eğer çocuk 3 yaşından küçükse ve rektal sıcaklık ( makattan ölçülen vücut sıcaklığı ) 38,5 C e ulaşmışsa hemen doktorla irtibata geçilmesi gerekir.. Çünkü ateşi olan bu çocuklarda yakından takibe ihtiyaç vardır.

 

Bu hastalarda sıvı yetersizliği kontrolü yapılmalıdır. Çünkü çocuktaki ağız yaraları onun bir şey içmesini zorlaştırabilir. Sıvı almayan çocukta sıvı yetersizliği görülebilir. Sıvı yetersizliği olan çocukta ağız kuruluğu, eğer bebekse altının belli bir süredir ıslak olmaması gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerde hemen hekim aranmalıdır.

 

El- ayak ve ağız hastalığı olan bebeğe nasıl bakım uygulamalısınız?

Eğer bebeğinizde hastalık belirtileri hafif ise vücut sıcaklığını izlemek ve yeterince sıvı ve katı gıda almasını sağlamaktan başka çok fazla yapacak bir şeyiniz yoktur.

 

Eğer çocuğunuzdaki hastalık belirtileri ilerlemişse görünümü daha da kötü görünür.

 

Eğer bebekse ve katı gıdaları almaya başlamışsa ona tuzlu, soslu veya asitli şeyler vermemelidir. Aynı şey küçük çocuklar için de geçerlidir. Çünkü bu tür besinler ağzını acıtabilir. Yumuşak ve soğuk ( püre puding, ayran, soğuk çorba gibi ) sıvı  gıdalar verilmelidir.

 

Soğuk içecekler ve dondurma ağırlarını hafifletebilir.  Fakat bebeğinize asla aspirin verilmeyin. Aspirin reye sendromuna neden olabilir. Reye sendromu nadiren de olsa ölümcül bir sorun olabilir.

 

El, Ayak ve Ağız Hastalığının Tedavisi 

El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlayabilir mi? Tekrarlanması nasıl önlenebilir?

 

El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlayabilir. Çocuk onu hasta yapan virüse karşı bağışıklık geliştirecektir. Fakat hastalığa yol açan birçok virüs bulunmaktadır. Dolayısıyla bu virüslere karşı açık durumdadır.

 

Hastalığın tekrarlanmasını önlemek için bebeğin veya çocuğun ellerini düzenli olarak yıkamak gerekir. Ayrıca oyuncukları da dezenfekte edilmeli ve yıkanmalıdır. Enfekte olmuş diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Sağlıklı günler dileklerimle whatsapp