ATEŞLİ HAVALE

Gribal enfeksiyonların halen devam ettiği bu değişken bahar havalarında çocuklarda ateşlerde sürekli 39-40 c civarında seyrediyor. Çoğu aile gribi bıraktı, acaba bu ateşler havaleye sebep olur mu korkusu içinde. Gribal enfeksiyon eklem ağrıları, kusma, öksürük, halsizlik, iştahsızlık yanında ciddi ateş yüksekliğine de sebep oluyor. Dolayısı ile tabloya ciddi anlamda yüksek ateşlerde eşlik ediyor. Daha öncede belirttiğim gibi ateş vücudun olması gereken normal yanıtı, ancak aniden yükselip beraberinde havale eşlik etmesi en büyük korkumuz.

 

Özellikle küçük çocuğumuz da ateşi çıktığında en çok korktuğumuz çocuğumuzun bu ateşe bağlı olarak havale geçirmesidir. Çocukların bir kısmı ateşlendiğinde vücudu sertleşir, kolları ve bacakları istek dışı hareket eder, kasılır ve gözleri geriye döner, bu durum havale olarak adlandırılır. Bu konunun uzmanları burada fazla telaşlanacak bir sorun olmadığını savunurken aileler bunun tam tersi davranışlar sergileyebilir.

 

Araştırmalara göre havale çocuklarda çok az da olsa sara hastalığı riskini çoğaltabilmekte fakat çocukların beyninde bir hasara yol açmamaktadır. Havale oluşmasındaki nedenin bir bölümünün çocuğun beyninin tam olarak gelişememesinden kaynaklandığı ve beyin gelişmesini tamamladığında bu sorununda ortadan kalkacağı ayrıca diğer bir nedenin de kalıtsal olabileceği belirtilmektedir.

 

Çocuklar bir kez havale geçirdiklerinde bir daha geçirme riskleri hiç geçirmeyenlere oranla daha fazladır. Bununla birlikte bir kez havale geçiren çocukların bir kez daha havale geçirmesi çok sık görülmez. Ateş nöbetine giren çocukların birçoğunda ateşlenmeyi getiren başka bir problem olduğu görülmektedir. Bu tip ateşlenmelerde nöbetler uzun sürer.

 

Ateşli havale genelde bir hastalığın başlangıcında ortaya çıkar ve ateşi önlemek için alınan önlemler havalenin ortaya çıkmasına etki göstermez.

 

Havale özellikle çok yüksek ateşte değil de ateşin çok hızlı yükselme periyodunda ortaya çıkar.

 

Havale sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar;

•Çocuğunuzun fiziksel davranışlarını rahat uygulayabileceği bir yerde olmasını sağlayın.
•Çocuğunuzu yatırdığınız zaman başının vücudundan biraz daha yüksekte olmasını sağlayın. 
•Nöbetlerinin süresine dikkat edin.
•Kısa süreli nöbetlerde çocuğunuz şuurunu kaybedebilir ama bu çok kısa bir süre sonra düzelir. 
•Üzerinde onun rahat olmasını sağlayacak giysiler olmasını sağlayın. 
•Nöbet sırasında ona herhangi bir yiyecek vermeyin, daha önceden ağzında bir gıda varsa da bunu nazikçe çıkarmasını sağlayın.
•Çocuğunuzun ateş nöbeti sona erdikten sonra uyumak isterse buna izın verin ama onu yan çevirerek yatırın ve yastık kullanmasını sağlayın.
•Islak bir bez ile çocuğunuzun vücudunu silin ama nöbet halindeyken asla su dolu bir kaba sokmayın. Çocuğunuz suyun içinde iken su yutabilir ve başka bir sorun ile karşılaşabilirsiniz.
•Çocuğunuza bir ateş düşürücü fitil vermeniz uygun olabilir. Hap vermeniz halinde bunu yutamayabilir.
•Çocuğunuzun geçirdiği nöbet kısa süreli ise nöbetin ardından hekiminizle temas kurun ve görüşlerine uyun.
•Nöbetlerin süresi uzamaya başladığı zaman çocuğunuzun soluk alıp almadığına da dikkat edin ve derhal ilk yardım çağırın.

Ateş ve havale kontrol alındıktan sonra zaten nedeni araştırılıp, tedavisine geçilecek ve gerekirse popodan uygulanan özel ilaçlar reçete edilerek bundan sonra oluşabilecek havaleye karşı önlem alınacaktır.whatsapp